Gentleman Jack, Victoriocity i #steampunk

…czyli moje nowe ulubione słowo. W tle: „steampunkowy komputer”, fot. Jake von Slatt (z Flickr, za Wikimedia Commons). Steampunk, to odmiana fantastyki naukowej nawiązująca stylistyką do epoki wiktoriańskiej, czy maszyn parowych (ang. steam – para). Łapią się wszelkie instalacje w stylu „metal i drewno”, mechanizmy zegarów analogowych powtykane tu i tam, gogle poprzyczepiane do kapeluszy i tak dalej.

W tym duchu powstało, na przykład, świetne słuchowisko pt. Victoriocity, opisane przez autorów jako komedia detektywistyczna dziejąca się w 1887 roku w Anglii. Wspaniale zagrane, cieszące ucho przepięknym londyńskim akcentem (a doprawione kilkoma innymi), i co ciekawe, sfinansowane przez kampanię na Kickstarter. 

Niewątpliwa moda na steampunk dodaje też animuszu i lekkości nowemu, genialnemu serialowi pt. Gentleman Jack. Serial powstał w oparciu o dzienniki (częściowo napisane szyfrem) Anne Lister, brytyjskiej dziedziczki, pisarki, podróżniczki i prawdziwej businesswoman, z pasją do nauki i… kobiet. Dziś uważana jest za pierwszą jawną lesbijkę we współczesnej historii.

Serial produkcji BBC/HBO nie powstałby, gdyby nie drobiazgowa praca historyczki Heleny Whitbread nad odszyfrowaniem dzienników Anny Lister, które następnie opublikowała we współczesnym wydaniu. Tytułową Annę zagrała Suranne Jones, znana głównie z serialu Doktor Foster (miała też epizod w miniserialu Targowisko Próżności). Gra z odwagą i dystansem, co chwila komentując prosto do kamery i nawet nieco przerysowując swoją postać – ale jakimś cudem to wszystko działa. Warto wspomnieć, że Annę Lister zagrała też Maxine Peake (znana z seriali Prawnicy i The Bisexual), w filmie telewizyjnym z 2010 roku pt. The Secret Diaries of Miss Anne Lister. Świetna jest też muzyka. Mam nadzieję, że na ten serial spadnie teraz deszcz nagród, a Helena Whitbread nie nadąży z dodrukami swojej książki! Muzeum w Halifaksie już przygotowało ekspozycję oryginalnych dzienników bohaterki.

 

Jedna myśl na temat “Gentleman Jack, Victoriocity i #steampunk

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s