Omlet, dżdżowniczki i sceny łóżkowe

Na zdjęciu w tle: dżdżownica kalifornijska, o łagodnie brzmiącej łacińskiej nazwie Eisenia fetida, oraz nieco drapieżnej tiger worm (bo ma takie różowe tygrysie paseczki, oraz posturę i osiągi imponujące, w porównaniu do innych dżdżownic). Brnie przez świeżą ziemię i fusy z herbaty (czerwonej rooibos, oolong mlecznej i zielonej z żeńszeniem). Prawda, że śliczna? Wyraźnie widać jasną „obrączkę”, co oznacza, że niedługo będzie mamą (a zarazem tatą). Taka dżdżownica potrafi żyć 15 lat; tyle, co na przykład pies!

Zapowiadali śnieg z deszczem na ten weekend, więc w ogródku nie ma co szaleć (jeszcze z innych powodów, ale mimo wszystko chyba się wybiorę po kwiaty bluszczyka kurdybanka, bo mi pasują do pomysłu na kosmiczną galaretkę). Dlatego dżdżownice przybyły w samą porę.

Na śniadanie zwykły omlet, według przepisu babci: ubić białko, pomieszać z żółtkiem i budyniem (łyżeczka budyniu na dwa jajka) i na patelnię. Dziś na oleju kokosowym, bo trafił mi się mocno pachnący kokosem, więc do wytrawnych dań się nie nadaje. Budyń najlepiej waniliowy albo śmietankowy, bo wtedy omlet ma ładny kolor (babcia wrażliwa na te sprawy, a ja po niej). Jako smarowidło: dżem z derenia. 

Dereń jadalny kusił też jako kandydat do posadzenia w ogródku, ale póki co go nie ma; spodziewam się za to więcej owoców rokitnika, które są chyba podobne (ale może nie, co ja tam wiem).

W kontekście śniadania do łóżka przypomniał mi się film „Królowa Krystyna” (1933), a w nim scena z Gretą Garbo i Johnem Gilbertem, gdzie zajadają się owocami o poranku (właściwie nie w łóżku, tylko obok). Co ciekawe, obowiązywał wtedy tzw. Kodeks Haysa, zabraniający m.in. scen homoseksualnych; a „Królowa Krystyna” słynie przecież, przede wszystkim, z pierwszych w historii pocałunków damsko-damskich, gdyż sugeruje romans królowej z jej damą dworu (którą grała Elizabeth Young).

Z tym filmem związana jest też plotka, jakoby inna aktorka – Barbara Barondess grająca pokojówkę/prostytutkę – obawiała się sceny, w której zdejmuje buty królowej przebranej za mężczyznę; prostytutka miała wtedy zachowywać się uwodzicielsko, oferując swoje usługi (co również sugeruje, że niezbyt przejmowano się kodeksem Haysa). Zdenerwowanie aktorki miało wynikać stąd, że znała „reputację” Garbo. Scenariusz „Królowej Krystyny” napisała Salka Viertel, którą łączył z Gretą Garbo wieloletni romans.

 

View this post on Instagram

💜Greta Garbo in Queen Christina (1933) ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ After the making of this movie, Barbara Barondess (the girl/prostitute) commented: "In part of that scene, I was to take her boots off and run my hands up and down her legs, and it drove me crazy. I knew a little about her reputation, and I didn’t want to be pawing her in 10 or 15 takes. But I had to try to seduce her, and I was so self-conscious in rehearsal that Mamoulian said, “Barbara, I never saw you so stiff. What are you afraid of?” I got red in the face. I couldn’t say, “I don’t want to be making love to her 35 times— she’s liable to like it.” So I said, “I’m so overwhelmed by playing a scene with Miss Garbo, please forgive me. When you do the take, I’ll do it right.” So he laughed and she laughed, and then, to put me at ease, she told me a story about the time she went into a shoe store and asked for moccasins and the clerk recognized her and came back with sizes 8 and 9. She said, “These are too big for me,” and he looked at her, very disappointed, and said, “Oh, I thought you were Garbo.” Source: allgarbo on Tumblr ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ #oldhollywood #gretagarbo #oldmovies #vintagemovies #vintagehollywood #1930s #1930 #30s

A post shared by Daily Greta Garbo Posts (@dailygarbo) on

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s