„The Bisexual” (2018)

Właściwie dawno nie było recenzji! A jest o czym pisać. Do „The Bisexual” początkowo podchodziłam sceptycznie, ale po namyśle stwierdzam, że jest to wręcz wspaniały serial i chyba równie przełomowy, co „Pose” (2018), który opowiada o nowojorskiej społeczności osób trans (a konkretnie organizowanych przez nie „balach”; zabawa szybko została podchwycona nawet przez polskie kluby LGBT).

„The Bisexual” to serial napisany, wyprodukowany i wyreżyserowany przez Desiree Akhavan – moją rówieśniczkę! Mieliśmy już do czynienia z podobnym zjawiskiem przy serialu „Lepsze życie” (2016), który wyprodukowała na podstawie własnej biografii Pamela Adlon, odtwórczyni głównej roli. Tym razem także, zamiast narcystycznego popisu, mamy wysoko oceniony, wzruszający i prawdziwy serial.

Odtwórczynią drugiej głównej roli w „The Bisexual” jest Maxine Peake, znana ze świetnego serialu „Prawnicy” (2011), a najbardziej ostatnio można było ją zobaczyć w tym oto teledysku:

Na który trafiłam dzięki remanentowi (bardzo lubię udostępnianą przez niego muzykę!). To wszystko przewspaniała wiadomość; że mamy na radarze kolejną wszechstronną, odważną aktorkę, której trafiają się istotne role w serialach poruszających ważne tematy.

Leila, grana przez Desiree Akhavan, kończy wieloletni związek z o dziesięć lat starszą Sadie (Maxine Peake), nie mogąc się zdecydować, czy chce się w niego głębiej zaangażować. Następnie odkrywa, że nie jest lesbijką, jak do tej pory myślała, tylko biseksualistką. Serial niemal w każdym zdaniu rozprawia się ze wszystkimi schematami myślowymi, uprzedzeniami, nietaktami i stereotypami, istniejącymi zarówno wśród osób nieheteronormatywnych, jak i poza ich kręgiem (którym to przydługim opisem unikam określenia „społeczność LGBT”, bo go nie lubię).

Nie da się ukryć, że serial rozkręca się powoli. Po pierwszym odcinku można mieć wrażenie, że nie będzie czymś więcej niż „tęczową pogadanką moralizatorską”. Później jednak jest coraz lepiej, a całość robi bardzo osobiste, kameralne wrażenie i pełna jest autentyczności (i bardzo dobrego aktorstwa). Jedna z moich ulubionych scen, to „pierwszy raz” Leili z mężczyzną, po tym jak razem wylądowali na nudnej, egzaltowanej imprezie, porzuceni przez resztę swojego towarzystwa. Najpierw Leila i Jon-Criss postanawiają się powygłupiać, robiąc sobie śmieszne zdjęcia z uczestnikami imprezy, którzy nawet tego nie zauważają. Zabawa sprawia im tyle radości, że… lądują na podłodze w łazience, a Jon-Criss wzruszająco nie wie, czy Leila właściwie jest dziewicą, czy może nie jest. Ona z kolei zaczyna się śmiać… gdy on pyta, co ją tak śmieszy, odpowiada: „Po prostu myślałam, że to będzie takie inne. Myślałam że seks z mężczyzną będzie zupełnie inny, a nie jest.” …i tym samym pięknie demitologizuje oraz rozbraja ten temat, drażliwy dla obu „stron”; tej heteronormatywnej (te wszystkie uwagi, od „na lesbijki to bym popatrzył”, po „ale jak one właściwie to robią? Bo geje to rozumiem…”), oraz tej tęczowej (jeszcze nie wszędzie wygasłe debaty o tym, czy aktorzy mogą grać postać o odmiennej orientacji niż ich własna i jak to właściwie powinno wyglądać).

Inny drażliwy temat, z jakim mierzy się „The Bisexual”, to relacja między lesbijkami a kobietami o orientacji biseksualnej. Gdy Leila ujawnia swoim homoseksualnym przyjaciółkom, że jest bi, jej wyznanie traktowane jest jak zdrada własnego plemienia. Właściwie pojawiają się przy tej okazji wszystkie tematy, o których pisałam w tekście pt. „8 Pytań, które czas przestać zadawać biseksualnym ludziom”.

Wszystko to dzieje się w kameralnych i nastrojowych biurach i mieszkaniach Londynu, przywołując jego wyjątkowy klimat. Po sześciu odcinkach wygląda na to, że na tym nie koniec. Mam nadzieję!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s