Głosowanie

Nie lubię głosowań i plebiscytów, szczególnie wartościujących całokształt czyjegoś zmagania się z życiem. Trafiłam jednak dzięki instagramowemu @feminizm.daily na informację o głosowaniu na Polkę Stulecia, zorganizowanym przez Wysokie Obcasy z okazji stulecia polskiej niepodległości.

Żeby było jeszcze prościej, poznański „feministyczny głos w twoim domu” wybrał z tej setki swoje ulubione, a wśród nich na przykład Marię Czubaszek („Wszystkie kobiety są piękne, tylko po niektórych tego nie widać.”) i Marię Janion. Nie mogąc wybrać więcej niż jedną, oddałam głos na chyba jedyną polską panią profesor, która jest jawną lesbijką (chociaż nie jest dyżurną lesbijką, bo w pojawiających się co jakiś czas zestawieniach „słynnych polskich LGBT” często jest pomijana – tam najczęściej dyżuruje Kasia Adamik, czasem z mamą Agnieszką Holland, która widocznie podpada pod tęczę jako matka). Maria Janion wydała mi się jakoś bardziej nobliwa, ale system dał się oszukać i z innego urządzenia zagłosowałam też na Marię Czubaszek.

Pewnie zagłosowałabym na większość kandydatek, bo poza nielicznymi wyjątkami wszystkie moim zdaniem zasługują na ten tytuł (i oprócz nich jest jeszcze parę takich Polek). Takie plebiscyty kojarzą mi się z codzienną, żmudną, brutalną walką artystów o przeżycie. Jedni jeżdżą na castingi, drudzy wysyłają swoje dzieła na konkursy, wszyscy muszą inwestować a pierwsze miejsce jest zawsze tylko jedno. Pojawia się pokusa naśladowania tego kto wygrał, ale szybko takie artystyczne dzieło nam brzydnie, bo jest jakieś „cudze”, rzucamy więc wyścig szczurów w cholerę i robimy swoje, po czym jakoś gdzieś pojawia się nagroda, choćby efemeryczna, satysfakcja własna (albo giniemy marnie).

Co ciekawe zresztą, jak oglądam później te katalogi z wystaw, to zazwyczaj nagrodzone prace wydają mi się mniej interesujące niż te, które ledwie w ogóle załapały się na publikację. Rzadziej udaje mi się zobaczyć filmy, które nie zdobyły żadnych nagród. Teraz myślę, że „szary koniec” plebiscytu na Polkę Stulecia na pewno będzie równie interesujący, co podium. Może lepsza byłaby jakaś nie wartościująca antologia?

W każdym razie, kto chce niech odda głos: Polka Stulecia

Jedna myśl na temat “Głosowanie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s