8 Pytań, które czas przestać zadawać biseksualnym ludziom

Wstyd się przyznać, ale zapytałam o zgodę na tłumaczenie tego artykułu ponad rok temu. Sama trafiłam na niego w wersji nieoryginalnej, ale po słowacku. Autorka zgodziła się entuzjastycznie, a ja… zapomniałam o nim. Teraz sam „wypłynął”, gdy przeglądałam stare wiadomości – więc może po prostu nadszedł jego czas?

Link do oryginalnego tekstu: 8 Questions to Stop Asking Bisexual People – Elena Novak, Everyday Feminism.

Lubimy myśleć, że zaszliśmy daleko. Lubimy myśleć, że jeśli chodzi o prawa osób LGBTQIA+, poczyniliśmy ogromne kroki w stronę równych praw i społecznej akceptacji. I tak jest.

Ale wciąż istnieją pewne aspekty społeczności queer które są ignorowane lub wyśmiewane, nawet wewnątrz niej. Jedną z tych grup są osoby biseksualne. Zadajemy im pytania na różne sposoby ukazujące jak bardzo sceptyczni jesteśmy wobec tego, że to zjawisko w ogóle istnieje, tak sceptyczni że nauka musiała wkroczyć by udowodnić nam że tak, rzeczywiście jest coś takiego.

Jako społeczeństwo zaczynamy kwestionować jednoznaczne etykietki które lubimy przyczepiać innym ludziom; aktywiści feministyczni i LGBTQIA+ zadają pytania które podważają normy dotyczące płci, zmierzając w stronę większej elastyczności, dyktowanej przez jednostki a nie archetypy.

Wciąż jednak instynkt człowieka chce definiować, a biseksualność powoduje unoszenie brwi i pytania które uderzają w styl życia i tożsamość całej grupy społecznej. Zatem, w imię respektowania osobistych wyborów, oto osiem pytań które powinniśmy prawdopodobnie – nie, na pewno – przestać zadawać.

1. Czy często bywasz w trójkącie?

Z jakiegoś powodu, biseksualność jest kojarzona z nienasyconym libido i nieustannymi orgiami z – no cóż – wszystkimi. Ale samo to, że kogoś pociągają osoby więcej niż jednej płci nie oznacza, że nieustannie próbują zaciągnąć je do łóżka (ani tym bardziej wszystkie jednocześnie!).
Większość osób biseksualnych po prostu nie ogranicza swoich związków do jednej płci; biseksualność, tak jak homo- i heteroseksualność, także jest kwestią zarówno romantycznego, jak i seksualnego przyciągania i otwiera możliwość pięknej miłości, jaką wiele płci ma do zaoferowania.
To nie oznacza zapotrzebowania na tę piękną miłość ze wszystkimi, cały czas.

2. Czy po prostu boisz się ujawnić jako homo?

Słyszałam że ludzie oskarżają osoby biseksualne o używanie swojej orientacji jako zasłony przed ujawnieniem się jako homoseksualiści.
Niestety, rzeczywiście istnieją przypadki ludzi żyjących w związkach z płcią przeciwną którzy, chociaż romantycznie lub seksualnie pociąga ich płeć własna, twierdzą że są biseksualni żeby usprawiedliwić swój związek z kimś, kto wcale ich nie pociąga.
Na pewno też takie osoby psują reputację tym, których faktycznie interesują różne płci, ale także potrzebują miłości i wsparcia potrzebnych do bycia tym kim są.
Co najważniejsze, te przypadki są rzadkie i odosobnione. Nie są normą. Jeśli ktoś mówi ci, że jest biseksualny, to jest dużo bardziej prawdopodobne, że rzeczywiście tak jest, niż że się ukrywa.

3. Skąd wiesz że jesteś bi, skoro nigdy nie byłeś/byłaś z kimś tej samej płci?

Nigdy nie zadajemy tego pytania osobom hetero. Nigdy.
Wyobraźcie sobie zapytanie nastolatka w szkole, który jeszcze nie miał dziewczyny i narzeka na swoją samotność: „Właściwie nigdy nie miałeś dziewczyny, więc skąd wiesz że jesteś hetero?”
Nie musisz chodzić z kimś na randki żeby wiedzieć, że cię interesuje. Gdyby tak było, nasze randki wyglądałyby zupełnie inaczej – i byłyby o wiele trudniejsze.

4. Czy to taka faza eksperymentalna?

Najwyraźniej, etap eksperymentowania jest czymś przez co wszyscy powinniśmy przejść zanim skończymy szkołę, i zazwyczaj łączy się z całowaniem po pijanemu albo jedną nocą z kimś tej samej płci.
Problem z utożsamianiem tej fazy z biseksualnością – poza faktem zakładania, że jest to faza którą wszyscy ludzie rzeczywiście przechodzą – jest taki, że jest to niesamowicie poniżające dla osób, które faktycznie są biseksualne, które poważnie szukają związku miłosnego z kimś, niezależnie od płci tej osoby.
Niewiele rzeczy jest bardziej hańbiących niż bycie wykorzystanym przez kogoś jak królik doświadczalny, dla przetestowania własnej seksualności, zwłaszcza jeśli nie jest się tego świadomym i widzi się w tej osobie potencjalnego partnera. Uwłaczające jest sugerowanie, że tym właśnie zajmują się osoby biseksualne.

5. Jesteś w związku małżeńskim z kimś płci przeciwnej; czy to znaczy że teraz jesteś hetero?

Absolutnie nie.
Sam fakt, że wybraliśmy kogoś określonej płci by spędzić razem resztę życia nie oznacza, że zapominamy o własnej orientacji.
Wybieramy kogoś za to kim jest, nie ze względu na płeć. Jeśli zazwyczaj piję kawę i herbatę, ale przez tydzień zdecyduję się pić tylko herbatę, czy to znaczy że przestałam lubić kawę?

6. Więc jesteś 50/50?

Osoby biseksualne nie są hybrydami składającymi się dokładnie w połowie z geja/lesbijki, a w połowie hetero, ale wydaje się że tak jest ludziom łatwiej zrozumieć, niż przyjąć że osoba biseksualna może być bardziej zainteresowana jedną płcią niż inną.
Ta idea często spotyka się z próbami etykietowania danej osoby jako hetero- lub homoseksualna, zależnie od płci która jest dla niej bardziej atrakcyjna.
Można być bi ale woleć mężczyzn, albo kobiety, jest też możliwe że ta preferencja się zmieni a osoba nadal pozostanie biseksualna.

7. Jak możesz żyć w monogamii?

Bycie biseksualnym nie oznacza że nieustannie przechodzisz między heteroseksualnymi a homoseksualnymi związkami, nigdy nie mogąc się ustatkować.
Jak wspomniano wcześniej, nie jest niekonsekwencją że jedna osoba może wybrać, że spędzi resztę życia z jedną płcią, z wyboru który podyktowany jest nie seksualnością, lecz miłością.
Tak samo jak każdy człowiek czuje że są dla niego atrakcyjne inne osoby niż tylko partner/ka, tak też jest z osobami biseksualnymi. I tak jak każda osoba mogą one pozostać w związku monogamicznym mimo tej atrakcji.
Co powiedziawszy, warto zapamiętać że monogamia to nie jedyny sposób na bycie w poważnym związku. Ludzie każdej orientacji mogą żyć w zdrowych i szczęśliwych niemonogamicznych związkach.
Nie wszystkie osoby biseksualne są monogamistami, ale te które są zasługują na szacunek dla ich wyborów wynikających zarówno z miłości jak i seksualności, nie będących nieuniknionym rezultatem ich orientacji.

8. Czy to znaczy że ci się podobam?

To pytanie nie jest ograniczone do osób biseksualnych; jak tylko twoi znajomi tej samej płci odkryją że jesteś homo lub bi, w ich umysłach zapłonie pytanie czy oni sami ci się podobają. Chociaż wiemy że czyjaś preferowana płeć nie wystarczy by zagwarantować atrakcyjność, wciąż chcemy o to pytać. Przestańmy.
Ponieważ zainteresowanie ludźmi określonej płci nie oznacza automatycznie zainteresowania wszystkimi przedstawicielami tej płci.

Co teraz?

Byłoby nie fair krytykować problem nie proponując rozwiązania, więc teraz, jak już wiemy o co nie pytać, oto kilka alternatywnych pytań, które możemy zadać zamiast.

1. Opowiesz mi o osobie, którą kochasz?

Jeśli osoba z którą rozmawiasz jest w związku, zapytaj o to. Pomoże ci zobaczyć uniwersalność miłości; to jest język którym my wszyscy mówimy.
Chociaż jest wiele dialektów, trudno nie docenić i nie szanować tego, że ktoś wierzy że znalazł osobę która przemawia do jego wnętrza.

2. Co mogę zrobić by lepiej to zrozumieć?

Krytyka i osądzanie często wynikają z braku zrozumienia.
Próby podważania czyichś osobistych wyborów i stylu życia są skuteczne jeśli ich człowieczeństwo jest usunięte z dyskusji.
Zadanie tego pytania dekonstruuje uogólnienia i pozwala na interakcję i zrozumienie osoby jako indywidualności, nie jako reprezentacji całej grupy której wartości i stylu życia nie akceptujesz lub nie rozumiesz.

3. Jak mogę pomóc?

Zapytaj o to by pokazać, że chociaż nie rozumiesz, to chętnie okażesz wsparcie.
Zadajemy to pytanie kiedy wierzymy w sprawę, albo w osobę; jest świetnym przykładem podstawowej ludzkiej miłości, a sama chęć może mieć dalekosiężny skutek.
Chociaż jest wiele sposobów bardzo indywidualnych, możesz być poproszony/a o pomoc w dementowaniu fałszywych pogłosek lub krzywdzących żartów na temat biseksualności, kiedy słyszysz o nich wśród swoich znajomych; albo możesz po prostu być słuchaczem.

5 myśli na temat “8 Pytań, które czas przestać zadawać biseksualnym ludziom

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s