Oh!Mamiblue

Na początku zeszłego roku przez Instagram przeszła burza, gdy pewne dwie Hiszpanki zamieściły tam zdjęcie jak leżą w łóżku ze swoim małym synkiem. Ogromna ilość reakcji na tę fotografię szybko wyniosła ją na szczyty popularności, zwracając również uwagę homofobów. Zaczęły pojawiać się negatywne komentarze i zgłoszenia, które spowodowały że Instagram usunął zdjęcie. Wtedy jednak zaprotestowali użytkownicy, którzy byli po stronie bohaterek, udostępniając zdjęcie ponownie i opatrując je hashtagiem #yosoloveoamor (ja widzę tylko miłość). Ostatecznie fotografia została przywrócona, stając się niemal symbolem walki o widoczność, równość i tolerancję dla mniejszości.

Obecnie fotografia jest już przywrócona na stałe, a konto Oh!Mamiblue cieszy się niesłabnącą popularnością. Życie dwóch mam, jednego synka i dwóch psów obserwuje teraz 166 tysięcy osób. Podróżują, gotują, dzielą się przepisami na zdrową żywność, różnymi doświadczeniami, zmaganiami z codziennością… i codziennie z niesłabnącą otwartością i zaufaniem do świata pokazują swoją rodzinę, z uporem udowadniając, że najważniejsza w niej jest miłość.

Dostrzegło je już wiele hiszpańskich mediów, jak choćby popularny dziennik poranny El País, pisząc jak narodził się Álex; jedna z mam była dawczynią komórki jajowej, zapłodnionej dzięki anonimowemu dawcy, druga natomiast donosiła ciążę i urodziła dziecko. Jest to forma surogacji altruistycznej, obecnie niedozwolona w Polsce. Jak pisze El País, metoda ta, to w dzisiejszych czasach jedna z najpopularniejszych, stosowanych przez pary lesbijskie.

Ja trafiłam na nie przypadkiem, widząc jak jedna z moich hiszpańskich znajomych (nomen omen, poznana wiele lat temu podczas wymiany studenckiej, na greckiej wyspie Lesbos), „polubiła” jedno z ich zdjęć. Od tamtej pory popularność tego konta rosła bardzo szybko. To co robią Jana i Verónica, na co dzień nauczycielka i wegetariańska kucharka, to chyba najpiękniejsza forma codziennej walki z homofobią, jaką widziałam w Internecie. Jednym z jej owoców jest książka „Familias„, stworzona we współpracy z ilustratorką Mariną Mayor, normalizująca różnorodność i oswajająca z faktem, że nie wszystkie rodziny wyglądają tak samo, a najważniejsza zawsze jest miłość i wzajemna troska.

Jedna myśl na temat “Oh!Mamiblue

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s